منطقه کرمانشاه

پیشینه- کرمانشاه جاده نفتی کشور

تا سال 1900 میلادی سوخت مورد نیاز کشور که بیشتر کاربرد تولید گرما و روشنایی را داشت از روسیه از طریق خانقین عراق و کرمانشاه در حلبهای 18 لیتری توسط الاغ و استر به شمال ، شمالغرب ، قزوین و تهران  تامین میگردید.

 

 

اقدامات انگلیسیها هم که منابع نفتی کشور را در اختیار داشتند صرفا" در جهت صادرات و خروج فرآورده از ایران بود و هیچ زیر ساختی جهت توزیع موادنفتی در داخل کشور نداشتند. پالایشگاه آبادان هم صرفا"یک پالایشگاه صادراتی بود. با بازگشایی راههای ارتباطی در اواخر سالهای جنگ جهانی اول ( 1918-1914 ) به تدریج وسائط نقلیه موتوری درکشور جایگزین اسب و استر گردیده بر همین اساس تقاضا برای بنزین وگازوئیل و موادسوختی افزایش یافت.

شرکت نفت در سال 1913 برای پاسخگویی  به نیاز روزافزون کشور بعلت نزدیکی کرمانشاه به حوزه نفتی نفت شهر وهمچنین حوزه نفتی الوند درعراق پالایشگاه این شهر را تاسیس نمود.

         در مسیر کرمانشاه تا تهران و در شمال تا بندر انزلی و کناره های دریای خزر در آذربایجان تا زنجان و در جنوب از طریق همدان و ملایر تا خرم آباد شرکت نفت آن زمان ایستگاههای فروش دایر و سوخت تولیدی پالایشگاه در این ایستگاهها به مردم عرضه میگردید.

         بعد از شروع جنگ جهانی بین سالهای 45-1942 سوخت تولیدی پالایشگاه کرمانشاه علاوه بر تامین بخش مهمی از نیازمندیهای کشور سوخت موردنیاز قوای متفقین را نیز تامین میکرد.

         در طول تحولات عظیم کشور و فراز و فرودهای صنعت نفت، شرکت نفت کرمانشاه همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و در تحولات سیاسی اجتماعی کشور نقش مهمی ایفا نموده است.

         در گذشته نه چندان دور شرکت پخش منطقه کرمانشاه تحت عنوان منطقه 7 در غرب کشور مناطق کردستان ، همدان ، ایلام و لرستان را شامل می شد.

         در دوران جنگ تأسیسات پخش و پالایش کرمانشاه یکی از اهداف استراتژیک دشمن بود که مستقیما"توسط هواپیماها بارها و بارها بمباران گردیدند که هر بار پس از بمباران با فداکاری قابل تقدیر پرسنل مجدد بازسازی و در بدترین شرایط اجازه ندادند لحظه ای وقفه در تامین سوخت به وجود آید. 

بسیاری از مردمان این سرزمین باستانی در ارتفاعات مرتفع رشته کوه زاگرس یا اعماق دره های سرسبز و دشتهای حاصلخیز آن زندگی میکنند که کار سوخترسانی به آنها کار ساده ای نیست و فقط از عهده مردان و زنانی ساخته است که قصد خود را قربتا"  الی ا.. و هدف خود را خدمت به بندگان خدا قرار داده اند، ساخته است. جهت به تصویر کشیدن گوشه ای از این خدمات محور کرمانشاه – پاوه و مقصد روستای هجیج را انتخاب کردیم . در روستای هجیج مقبره سید عبید الله فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا قرار دارد که زیارتگاه عامه مردم میباشد . جهت رسیدن به این روستا بایستی ازگردنه ورا عبور کرد. گردنه ای که برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت نفتکشهای سوخترسان  از آن عبور کرده اند. صعوبت گردنه به گونه ای است که تنها ماشینهای کمک دار سبک با رانندگانی با تجربه و آشنا به مسیر قادر به عبور از آن هستند. 

حضور نفتکشها در این گردنه تعجب همگان را بر انگیخته است! راستی اگر عشق به خدمت نبود چه عامل دیگری قادر بود این صحنه زیبا را خلق کند؟!

 

منطقه کرمانشاه علاوه بر استان کرمانشاه درصد قابل توجهی از سوخت استانهای  کردستان ، ایلام ، همدان و لرستان  را تامین می نماید.  منطقه دارای 6ناحیه( مرکزی ، اسلام آباد ، قصرشیرین ، پاوه ، سنقر و کنگاور) ، 3 انبارنفت  ( کرمانشاه – اسلام آباد – قصرشیرین ) به ظرفیت 182 میلیون لیتر،  17 واحد گاز مایع که با احتساب ظرفیت مخازن پالایشگاه مجموعا" به ظرفیت 3075 تن ، 87 جایگاه عرضه سوخت ،694 فروشندگی ، 19 جایگاه CNG  فعال (10 جایگاه دو منظوره و 9 تک منظوره) و تعداد 39 جایگاه CNG در دست احداث (21 جایگاه دو منظوره و 18 تک منظوره) و یک مرکز سوختگیری هواپیمایی با 8 پرواز روزانه داخلی و 2 پرواز خارجی میباشد .

 

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه

نام و نام خانوادگی

آقای مراد حاصل مرادی

 

معاون بازرگانی

نام و نام خانوادگی

آقای اردشیر کاظمی

معاون مالی اداری

نام و نام خانوادگی

آقای شکریان

رئیس حراست

نام و نام خانوادگی

آقای هاشم علپوریان

رئیس امور اداری

نام و نام خانوادگی

خانم سمیه عزیزخانزاده

رئیس امور مالی

نام و نام خانوادگی

خانم فتانه همتیان

رییس  عملیات و انبار

نام و نام خانوادگی

آقای علی بختیاری

رئیس خدمات مهندسی

نام و نام خانوادگی

آقای غیاثوند

سرپرست مهندسی فرآورده ها

نام و نام خانوادگی

آقای محمد رضا پویان

رئیس ناحیه مرکزی

نام و نام خانوادگی

آقای مجید رضایی

رئیس سوختگیری هواپیمایی

نام و نام خانوادگی

-

رئیس سامانه هوشمند سوخت

نام و نام خانوادگی

خانم فریبا میرزابیگی

رئیس برنامه ریزی

نام و نام خانوادگی

خانم نیلوفر اسفندیاری

رئیس  ایمنی ، بهداشت و محیط زیست

نام و نام خانوادگی

آقای مهدی احمدی

مسئول روابط عمومی

نام و نام خانوادگی

آقای باقر نورنیا

رئیس  حمل و نقل

نام و نام خانوادگی

آقای محمد حسن تیمور پور زنگنه

رئیس بازرسی و کنترل نظارت

نام و نام خانوادگی

آقای سعید مروج

رئیس ناحیه قصرشیرین

نام و نام خانوادگی

آقای حسینی

رئیس ناحیه اسلام آباد غرب

نام و نام خانوادگی

آقای بهرامی

رئیس ناحیه پاوه

نام و نام خانوادگی

آقای آزاد بهرام زاده

رییس ناحیه سنقر

نام و نام خانوادگی

آقای ناصر یاوری

سرپرست ناحیه کنگاور

نام و نام خانوادگی

آقای علی عسگر پرویز

سرپرست ناحیه سیار

نام و نام خانوادگی

-

 


شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در یک نگاه

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سال 1307 (1928میلادی) تشکیل شده و بیش از 80 سال است که در امر تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور فعالیت دارد.

این شرکت با 000/500/171/477/11­ریال سرمایه و با دارا بودن 8931 نفر پرسنل سازمانی، 37 منطقه (عمدتا"در مراکز استانها)، 232 ناحیه (در مراکز شهرستان­ها)، 86 انبار ذخیره سازیفرآورده های نفتی با ظرفیت بیش از 12 میلیارد لیتر، 45 مرکز سوختگیری هواپیمایی و مدیریت و نظارت بر 2850 جایگاه عرضة بنزین و نفتگاز (200 شرکتی +2650 اختصاصی)، 1632 جایگاه عرضه سوختCNGوحدود 15 هزار دستگاه نفتکش و گازکش و همچنین استفاده از مخزن دارهای راه آهن ، خطوط لولة انتقال فرآورده و کشتی های سوخت رسان ، روزانه بیش از 211 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی را در سراسر کشور توزیع می نماید.

این شرکت به منظور پاسخ گویی به بازار مصرف داخلی و بین المللی، توسعه امکانات ذخیره سازی و توزیع خود را بااحداث 9 انبارنفت جدید و 59 دستگاه مخزن با ظرفیت 1/6 میلیارد لیتر در 22 محل و 4 باب جایگاه سوخت گیری هواپیمایی، آغاز نموده تا ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی را به 18 میلیارد لیتر برساند که بخشی از این طرحها در پایان سال 89 به بهره برداری رسید و مابقی نیز در حال اجرا است.

استفاده از فناوری های پیشرفته و روزآمدسازی کلیه فعالیت های عملیاتی و اداری با هدف احراز رتبه اول در صنعت توزیع فرآورده های نفتی در سطح منطقه ، از جمله برنامه هایی است که این شرکت به طور جدی به آن توجه دارد .

 

 

فعالیت های داخلی:

 

جدول توزیع فرآوردهای نفتی در سال89

فرآورده

روزانه

جمع کل سالانه

لیتر

تن

لیتر

تن

گاز مایع

-

949/4

-

385/806/1

بنزین

 

000/200/61

-

000/000/338/22

-

نفت سفید

000/600/13

-

000/000/964/4

-

نفت گاز

000/300/94

-

000/500/419/34

-

نفت کوره

000/400/41

-

000/000/111/15

-

سوخت های

هوایی

ATK

397/179/3

505/255

690/502/158/1

467/259/93

JP4

10/947/9

570/7

940/306/36

958/762/2

100LL

041/61

800/222

042/16

 

توسعه حمل ونقل فرآورده های نفتی :

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران یکی از بزرگترین و کارآمدترین شبکه های حمل و نقل فرآورده های نفتی در سطح منطقه را مدیریت می نماید. این شرکت با استفاده از نسل جدید تانکرها، ظرفیت حمل بنزین و سایر فرآورده های نفتی را از 000/30 لیتر در هر سفر به 000/33 لیتر افزایش داده و با ورود 1000 دستگاه نفتکش جدید، ضمن نوسازی ناوگان حمل و نقل فرآورده های نفتی، سن ناوگان سوخت رسانی کشور را به حدود 10 سال کاهش داده است.

این شرکت در سال 1389 با ارائه تسهیلات و ایجاد اسکان هزار دستگاه نفتکش، بهبود وضعیت پارکینگ نفتکش ها، استراحتگاه ها و خدمات رفاهی رانندگان، افزایش ایمنی حمل و نقل، تکمیل روش نرخ­گذاری مکانیزه با تحت پوشش قراردادن مسیرهای صعب العبور، بهبود روش های مدیریت ناوگان از طریق کنترل نفتکش ها به صورت متمرکز اینترنتی، ظرفیت حمل و نقل فرآورده های نفتی در سطح کشور را به نحو چشمگیری افزایش داده است.

ساخت تانکرهای آلومینیومی برای اولین بار در کشور که نقش قابل توجهی در کاهش مصرف سوخت و حمل فرآورده های نفتی دارد، آخرین اقدام شرکت در این راستا بود که در سال 1389 به مرحله اجرا گذاشته شد.

 

اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها

از آنجا که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تنها شرکت در حوزه توزیع انرژی است که می بایست در ساعت صفر روز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نسبت به تغییر قیمت در تمامی جایگاههای عرضه بنزین، نفتگاز (گازوئیل)، نفت سفید، گازمایع وCNGاقدام و بهای فرآورده های عرضه شده را در همان روز با نرخ جدید از مشتریان دریافت نماید، طی سال 1389 اقدامات وسیع و گسترده­ای را در حوزه های مختلف به مرحله اجرا گذاشت تا اجرای این قانون مهم و ملی را با موفقیت کامل به انجام برساند.


الف – اقدامات انجام شده قبل از اجرای قانون:

اهم اقدامات و فعالیت های این شرکت در این زمینه به شرح زیر است:

-نصب برد در تمامی جایگاههای عرضه نفت گاز و ایجاد امکان اعمال فروش سه نرخی این فرآورده.

-تدوین و تغییر نرم افزارهای سامانه هوشمند سوخت به منظور ایجاد قابلیت اعمال سیاستهای منطبق با قانون هدفمندی یارانه ها.

-تولید کارت هوشمند سوخت جهت کاربری های مختلف در کمترین زمان ممکن.

-تدوین و ابلاغ دهها دستورالعمل مالی، بازرگانی و عملیاتی و آموزش شیوه اجرای آنها به تمامی کارکنان ذیربط.

-فعالیت گستردة اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از طریق رسانه های جمعی و انتشار هزاران جلد کتاب، کاتالوگ و بروشور ، بنر و ...

-اتخاذ تدابیر ویژه امنیتی- حراستی و تعیین خط مشی حراست های تابعه شرکت و ایجاد هماهنگی های لازم با نیروی انتظامی و بسیج

-برگزاری دوره های مختلف آموزشی برای کارکنان ستاد و کارگران جایگاه ها

-موجودی گیری از مخازن بنزین و نفت گازجایگاه ها و مخازن نفت سفید در سراسر کشور وتامین سوخت مورد نیاز در بخش های مختلف

-کنترل و حصول اطمینان از صحت عملکرد سخت افزارهای جایگاه ها و ارتباط تلمبه ها و دفاتر جایگاه ها با مرکز داده (Data Center)

-برگزاری مانور آزمایشی طرح فراخوان در مناطق 37 گانه با همکاری حراست شرکت های ملی مهندسی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه ها و بسیج

 

ب- اقدامات انجام شده در زمان اجرای قانون:

-اجرای برنامه تغییر نرخ فرآورده های نفتی در کلیه جایگاه ها و مراکز فروش وراه اندازی نرم افزار برد سه نرخی قیمت بنزین و نفتگاز

-تشکیل 111 تیم نظارتی، کنترلی و بازرسی با همکاری کارکنان حراست شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت های تابعه و بسیج

-تشکیل تیم های ویژه خبری به منظور رصد کردن لحظه به لحظه تحولات

-اطلاع رسانی گسترده از طریق رسانه های جمعی

 

ج – اقدامات انجام شده بعد از اجرای قانون

-اطلاع رسانی گسترده به مردم در مورد روند اجرای قانون از طریق صدور35 مورد اطلاعیه و انجام 120 مورد مصاحبه با صدا و سیما

-راه اندازی تلفن 5 شماره­ای 09627 در ستاد و 170 خط تلفن در مناطق 37 گانه جهت پاسخگویی به هموطنان

-گردآوری منظم اخبار و گزارش های روزانه و اقدام سریع در جهت حل مشکلات احتمالی

-تدابیر ویژه امنیتی و حراستی با همکاری نیروهای انتظامی و بسیج به منظور جلوگیری از هر گونه اختلال احتمالی

-اهدای 25 هزار لوح تقدیر به جایگاه داران و فروشندگان فرآورده های نفتی و 500 لوح تقدیر به شرکت های حمل و نقل به منظور قدردانی از زحمات آنها در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها


فناوری اطلاعات و ارتباطات:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تکیه بر بیش از 80 سال تجربه و پشتوانه های علمی و فنی خویش در سال های اخیر گام های بلندی در جهت دستیابی به دانش و فناوری روز و استفاده از سیستم های جدید نرم افزاری و اتوماسیون فعالیت های خود برداشته است که بخشی از آنها عبارتند از:

 

سامانه هوشمند سوخت:

سامانه هوشمند سوخت یکی از بزرگترین و نادرترین پروژه هایITدر سطح جهان است که در سال های اخیر توسط این شرکت سرمایه گذاری و راه اندازی شده است .این سامانه با راه اندازی مرکز داد جدید در سال 89 به دست متخصصان داخلی در حال حاضر با بیش از 18میلیون مشترک ، اطلاعات سوختگیری خودروها را در 2870 جایگاه عرضة فرآورده های نفتی از تمام نقاط کشور به صورت مکانیزه جمع آوری و به منظور پردازش و تهیه گزارش های تحلیلی و آماری به این مرکز داده منتقل می نماید. در این سامانه بیش از 1200 دفتر خدمات پشتیبانی کارت هوشمند سوخت وظیفه خدمت رسانی به مشترکین را برعهده دارند.

اجرای سامانه هوشمند سوخت در سال های اخیر علاوه بر کنترل رشد مصرف فرآورده های نفتی و کاهش مصرف بنزین و نفت گاز وکاهش قاچاق این دو فراورده را نیز در پی داشته است ، به طوری که تا کنون بیش از 11 میلیارد دلار از بابت کاهش واردات بنزین و نفت گاز صرفه جویی ارزی در برداشته است.

 

اجرای طرح پایلوت تخصیص سوخت بر اساس پیمایش به خودرو های نفتگاز سوز:

با توجه به اهمیت نظارت بر مصرف نفت گاز و ضرورت تامین سوخت مورد نیاز خودروهای نفت گاز سوز که سهم عمده ای در حمل و نقل کالا و مسافر برعهده دارند، طرح محاسبه مصرف سوخت براساس کارکرد، توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اجرا درآمده است.

در این طرح با استفاده از سیستم نصب شده در درون خودرو میزان مصرف سوخت خودرو بر اساس حرکت در سطوح مختلف شیب دار، توقف های طولانی با موتور روشن و تغییرات سرعت خودرو به صورت هوشمند محاسبه می گردد.

با اجرای این طرح، خودروهای نفت­گاز­سوزی که برای سوختگیری وارد جایگاه می شوند، اطلاعات مصرف سوخت و اطلاعات خودرو و کارت هوشمند سوخت آنها به سرور جایگاه منتقل می شود. با ورود کارت سوخت بهpos، صحت کارت وارد شده کنترل و در صورت تعلق کارت به خودروی وارد شده، میزان مصرف دوره قبل در کارت نوشته شده و شارژ کارت برمبنای آن انجام می شود و راننده می تواند سوخت مورد نیاز خود را تا سقف اعلام شده دریافت نماید.

این طرح که به صورت آزمایشی بر روی 1000 دستگاه خودرو با موفقیت به اجرا گذاشته شده است برای سایر سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی می تواند قابل استفاده باشد. 

سامانه کارت هوشمند سوخت مصارف غیر حمل و نقل

 

این سامانه با هدف مدیریت عرضه فرآورده های نفتی در بخش های کشاورزی، صنعتی، خانگی، صیادی و سفاری طراحی شده است و در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

 

اهداف:

üامکان اعمال انواع سیستم‌های کنترلی بر روی فرآیندهای شناسایی، تعیین سهمیه و تحویل فرآورده به مصرف کنندگان جزء.

üامکان ارائه‌ خدمات به صورت یکپارچه از طریق ابزار کارت، نظیر خدمات شارژ سهمیه، پرداخت الکترونیک بهای سوخت و فروش اینترنتی.

üامکان گروه‌بندی مشتریان و کاربران کارت و ارائه‌ انواع خدمات به هر یک از آنان.

üامکان مدیریت مالی و پشتیبانی مجاری عرضه و فروشندگی ها و مدیریت سهمیه آنها.

üانجام ارزیابی، برنامه­ریزی و مدیریت در جهت ارتقاء فرآیند توزیع و کاهش هزینه­ها.

üافزایش نظارت و کنترل مصرف سوخت و کاهش امکان قاچاق فرآورده های نفتی.

üامکان برقراری ارتباط این سامانه با سامانه های فروش اینترنتی و تجارت آسان.

 

 

سامانه فروش اینترنتی سوخت(www.niopdcsell.com)

این سامانه که با استفاده از خدمات بانک های کشور از دی ماه سال 1387 آغاز به کار کرده است، علاوه بر تسهیل خرید فرآورده های نفتی برای مشتریان و کاهش هزاران سفر درون و برون شهری از گردش نقدی میلیاردها تومان پول در کشور جلوگیری می نماید. دسترسی سریع، صرفه جوئی در مصرف سوخت، امکان کنترل 24ساعته و تسهیل ارائه خدمات به سایر بخشها از مزایای این سامانه است.

 

سامانه تجارت آسان:www.tejaratasan.ir))

این سامانه از سه بخش 1- فرم الف2- نفت سفید 3- شناسایی مصرف کنندگان جزء تشکیل شده است.

 

1.سامانه فرم الف

این سامانه که از شهریور ماه سال 1388 آغاز به کار کرده است ، کلیه مراحل درخواست فرآورده های نفتی وتاییدآن توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و سایر سازمان های ذیربط را تحت پوشش قرار می دهد. این سامانه علاوه بر تسهیل امور اداری از سفرهای درون شهری و برون شهری جلوگیری نموده و باعث کاهش هزینه های ملزوماتاداری نیز می گردد.و تاکنون حـــــــدود 5/1 میلیون کاربر با حـــــــدود 000/000/3 درخواست در آن ثبت نام نموده اند. تکریم ارباب رجوع با عدم مراجعه حضوری، کاهش ترافیک و مصرف سوخت، دسترسی آنی به آمار و اطلاعات و نظارت مستقیم بر فعالیت ها از مزایای این سامانه است.

 

2.سامانه نفت سفید

این سامانه، از آذر ماه سال 1389 با شناسایی خانوارها با استفاده از بانک داده مرکز آمار، جهت توزیع سهمیه نفت سفید خانوار به صورت الکترونیکی وبه صورت کنترل شده و یکنواخت در سراسر کشور آغاز به کار کرده است. و تاکنون بیش از 000/000/4 مشتری دراین سامانه ثبت نام نموده اند.

 

3.سامانه شناسایی مصرف کنندگان جزء

این سامانه جهت شناسایی ماشین آلات و کاربرها به صورت ریزشده درکل کشور و جلوگیری از دریافت تکراری سوخت به تازگی راه اندازی شده است.

 

سیستم های اتوماتیک اندازه گیری مخازن:

به منظور کنترل مکانیزه فرآیند ذخیره سازی، اجرای پروژهTank Inventoryموسوم بهLG/TGاز سال 1385 آغاز شده است. با تجهیز تمامی مخازن انبارهای نفت شرکت به ادوات اندازه گیری اتوماتیک، موجودی مخازن و کمیت های سطح، دما و چگالی فرآورده توسط تجهیزات مذکور اندازه گیری می شود.

سیستم مکانیزه انبارهای نفت:

این سیستم کل فرآیند و عملیات انبارها شامل: رسید ، ارسال وکنترل موجودی فرآورده های نفتی انبارهای نفت را در بر می گیرد.

سیستم هایWGS،GPS،MF،TA،ACCو سامانه های اینترنتی پرداخت کرایه حمل و نقلچهار مواد، کرایه شرکت های حمل و نقل ریلی و کرایه حمل گاز مایعاز دیگر سیستم­های مکانیزه­ای است که در شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران در حال بهره­برداری می­باشد.

فعالیت های بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی(HSE):

شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران در راستای خط مشی بهداشت، ایمنی و محیط­زیست خود، یعنی تأمین و توزیع به موقع و مناسب فرآورده­های نفتی بدون بروز حادثه، بدون ایجاد بیماری شغلی و بدون تخریب محیط­زیست، در فعالیت­های خود توجه ویژه­ای به سلامت کارکنان، حفظ تأسیسات و حفاظت از محیط­زیست داشته و برای انطباق برنامه­های جاری و پروژه­های آتی خود با الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست ، منابع مورد نیاز را در نظر گرفته و به کار می­بندد.

 

توسعه طرح کهاب

هدر­روی بنزین در اثر تبخیر در مراحل مختلف ذخیره سازی، انتقال و توزیع این فرآورده راهبردی، علاوه بر خسارت های هنگفت مالی، دارای اثرات مخرب زیست محیطی است. طرح ملی کهاب( کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) از جمله طرح های در حال اجرای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است که هدف آن مقابله با این پدیده زیان بار می باشد.

با اجرای کامل این طرح که برای نصب تجهیزات آن در انبارهای نفت، ناوگان حمل زمینی و جایگاه های عرضة فرآورده های نفتی حدود 230 میلیارد تومان هزینه خواهد شد، علاوه بر جلوگیری از بروز صدمات زیست محیطی و فیزیولوژیکی، ضمن استحصال سالانه 110 میلیون لیتر بنزین از طریق بازیافت بخار بنزین، مبلغی بالغ بر 70 میلیارد تومان صرفه جویی نیز به عمل می آید.

در اجرای این طرح تا پایان سال 1389 تعداد 2750 باب جایگاه عرضه فرآورده های نفتی به سیستم کنترل بخار بنزین (StageI) و 2700 دستگاه نفتکش به سیستم انتقال بخار بنزین مجهز گشته که این تعداد در پایان سال 1390 به 5000 دستگاه نفتکش افزایش خواهد یافت.توسعه جایگاههایCNG

کشور ما با داشتن منابع عظیم گاز طبیعی، دومین کشور جهان از لحاظ برخورداری از این سوخت ارزشمند به شمار می رود. وجود عواملی چون زیرساخت های مورد نیاز از قبیل تاسیسات پالایشگاهی، خطوط انتقال و توانمندی های فنی و مهندسی، در کنار مزیت هایی چون حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای، پایداری بیشتر ذخایر گاز طبیعی نسبت به نفت خام و قیمت ارزان آن موجب گردیده است که این فرآورده سهم قابل توجهی از سبد سوخت کشور در بخش حمل و نقل را به خود اختصاص دهد.

از زمان آغاز به کار دولت نهم تا پایان آن، تعداد 862 باب جایگاه عرضه گازCNGبه بهره برداری رسید. با تشکیل دولت دهم و تجمیع مسئولیت­ها در شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران، از اواخر سال 1388 برنامه­ریزی درخصوص تسریع در توسعه جایگاه هایCNGو ایجاد توازن بین تولید خودروهای گازسوز با تعداد جایگاه های عرضهCNGدر دستور کار این شرکت قرار گرفت و تا پایان سال 1388 تعداد 1191 باب جایگاه عرضة گازCNGدر کشور تجهیز و راه اندازی گردید.

در سال 1389 توسعه جایگاه های سی.ان.جیبازهم شتاب بیشتری گرفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران موفق گردید که در این سال تعداد452باب جایگاه در سراسر کشور تجهیز و راه اندازی نماید که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی 140 درصدی را نشان می دهد و تعداد کل جایگاه های عرضهCNGرا به1642باب جایگاه رسانده است.

آخرین وضعیت احداث، تجهیز و راه اندازی جایگاه هایCNGدر کشور

موضوع

دومنظوره

تک منظوره

مجموع

تعداد تجهیزات راه اندازی شده تا پایان سال 1388

530

661

1191

تعداد تجهیزات راه اندازی شده در سال 1389

197

255

452

تعداد کل تجهیزات راه اندازی شده تا کنون

727

915

1642

تعداد کل نازل های تجهیزات راه اندازی شده تا کنون

2960

6500

9460

ظرفیت تجهیزات راه اندازی شده تا کنونNm3/h

485950

1188322

1674272

تعداد جایگاههای در حال ساخت

131

458

589

تعداد تجهیزات حمل شده

797

1023

1820

 

آخرین وضعیت تولید و تبدیل خودرو های دوگانه سوز در کشور

موضوع

تعداد

تعداد خودرو های دوگانه سوز تولید شده در کارخانجات خودرو ساز

1549731

تعداد خودرو های تبدیل شده در کارگاه های تبدیل مجاز

734835

تعداد کل خودرو های گاز سوز کشور

2284566

پژوهش وفناوری

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در راستای تحقق اهداف کلان خود، سهم ویژه ای برای فعالیت های پژوهشی و فناوری قائل است. از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

-اجرای 175 پروژه دانشجویی که 100 مورد آن تا پایان بهمن ماه 89 به اتمام رسیده است.

-حمایت از کنفرانس ها و همایش های علمی و پژوهشی در سطح ملی

شایان ذکر است که تعدادی از طرح های پژوهشی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به مرحله کاربردی رسیده اند که مهم ترین آنها عبارتند از:

-برنامه جامع و پایدارمدیرت تولید، عرضه و تقاضای فرآورده های نفتی ایران تا سال 1404

-طرح تحویل سوخت در مقابل پیمایش جهت خودرو های نفتگازسوز

-مطالعات فاز صفر طرح مدیریت هوشمند عرضة سوخت مصارف غیر حمل و نقل

-بررسی و تعیین استاندارد علمی میزان هدر روی بنزین در اثر تبخیر از مخازن و ارائه راهکارهای کاهش آن

 

نظام پیشنهادها:

نظام پیشنهادهای شرکت، به منظور تقویت روحیه مشارکت جویی در سطوح مختلف شرکت و تعامل بین کارکنان و مدیران ایجاد گردیده است.

نظام پیشنهادها با دریافت پیشنهادات واصله توانسته است به صرفه­جویی قابل توجهی دست یابد.سایتwww.suggest.irآماده پذیرش پیشنهادهای همکاران در سطح کشور و جهان می باشد.پورتال اطلاع رسانی این سایت نیز جهت تبادل اطلاعات و نشان دادن آخرین وضعیت نظام پیشنهادهای شرکت در حال فعالیت است.

 

فعالیتهای بین المللی :

1.صادرات فرآورده های نفتی

با توجه به رویکرد جدید وزارت نفت ؛ شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با برخورداری از سازوکارهای مناسب در عرصه تجارت و حمل ونقل فرآورده های نفتی از سال 1386 عهده دار عرضه فرآورده های تولیدی پالایشگاه های کشور در بازارهای بین المللی گردید. نتیجه عملکرد شرکت در این بخش منجر به صادرات مقدار 343 هزار تن متریک فرآورده ، شامل گوگرد ؛ نفتگاز و نفت سفید به کشورهای همسایه در سال 1386 گردید. با بازنگری در فرآیند صادرات و ارتقاء دانش و تجرییات مرتبط، در سال 1387 حجم صادرات به مقدار 5/3 میلیون تن متریک فرآورده افزایش یافت , در این سال علاوه بر گوگرد، نفتگاز و نفت سفید، فرآورده­های دیگری از جمله نفت کوره ، نفتای سنگین و سوخت هواپیما نیز به لیست فرآورده های صادراتی اضافه گردید. در سال 1388 با توجه به تشدید رکود ایجاد شده در بازارهای بین المللی پولی و مالی ، با انجام تمهیدات وتدابیر ویژه و استفاده از مزیت نسبی، حجم صادرات در سقف 5/3میلیون تن متریک حفظ گردید .فرآورده های صادر شده در این سال عبارت بودند از نفتکوره ، نفتا ، نفتگاز ، نفت سفید، سوخت هواپیما، بنزین و گوگرد که به کشورهایی از قبیل چین ,سنگاپور, کره , عراق , ارمنستان و افغانستان ارسال گردید.

لازم به ذکر است که فرآورده­های نفتی تولید شده در پالایشگاه های کشور طی این سالها برای اولین بار به صورت رسمی در بازارهای کشورهای همسایه از جمله عراق ، افغانستان وارمنستان مورد بهره برداری قرار گرفت که این امر باعث ایجاد اشتغال در زمینه های مرتبط ، بکار گیری ناوگان حمل ونقل در ماه­های کم تراکم سال و همچنین کنترل قاچاق فرآورده های نفتی گردیده است.

روند صادرات فرآورده های نفتی، علیرغم تغییرات و شرایط خاص موجود در عرصه بین المللی، در سال 89 نیز ادامه داشته و انواع فرآورده های نفتی به کشورهای مختلف به تناسب شرایط بازار صادر شده است.

 

2. سوخت رسانی به کشتی هاBunkering)):

عملیات سوخت رسانی به کشتی ها در منطقه خلیج فارس یکی از حوزه های جدید فعالیت این شرکت است که از نیمه دوم سال 85 با میزان فروش 500/17 تن نفت کوره آغاز شد و در سال 86 با 000/030/1 تن و در سال 87 با 000/150/2 تن ادامه یافت و در سال 1388 به 000/386/3 تن رسید. عملیات بانکرینگ از ابتدای سال 89تا کنون با افزایش دو مرکز جدید همچنان در سواحل نیلگون خلیج فارس و دریای عمان در حال انجام است.

این شرکت با توجه به ظرفیت های موجود در صنعت نفت ایران و افزایش میزان تقاضا در منطقه خلیج فارس و دریای عمان درنظر دارد فعالیت در زمینه سوخت رسانی به کشتی ها را تا سطح فروش 4 میلیون تن سالانه توسعه دهد.

 

3.سوآپ

عملیات سوآپ گاز مایع ، بنزین ، نفتگاز و نفتکوره از کشورهای مشترک المنافع آسیای میانه به سواحل جنوبی کشور در خلیج فارس و سایر مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران از جمله فعالیت های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است.

شایان ذکر است که از سال1386 تاکنون حجم عملیات سوآپ انجام شده توسط این شرکت بالغ بر 640/173/1 تن بوده است.