منطقه کرمانشاه

پیشینه- کرمانشاه جاده نفتی کشور

تا سال 1900 میلادی سوخت مورد نیاز کشور که بیشتر کاربرد تولید گرما و روشنایی را داشت از روسیه از طریق خانقین عراق و کرمانشاه در حلبهای 18 لیتری توسط الاغ و استر به شمال ، شمالغرب ، قزوین و تهران  تامین میگردید.

 

 

اقدامات انگلیسیها هم که منابع نفتی کشور را در اختیار داشتند صرفا" در جهت صادرات و خروج فرآورده از ایران بود و هیچ زیر ساختی جهت توزیع موادنفتی در داخل کشور نداشتند. پالایشگاه آبادان هم صرفا"یک پالایشگاه صادراتی بود. با بازگشایی راههای ارتباطی در اواخر سالهای جنگ جهانی اول ( 1918-1914 ) به تدریج وسائط نقلیه موتوری درکشور جایگزین اسب و استر گردیده بر همین اساس تقاضا برای بنزین وگازوئیل و موادسوختی افزایش یافت.

شرکت نفت در سال 1913 برای پاسخگویی  به نیاز روزافزون کشور بعلت نزدیکی کرمانشاه به حوزه نفتی نفت شهر وهمچنین حوزه نفتی الوند درعراق پالایشگاه این شهر را تاسیس نمود.

•         در مسیر کرمانشاه تا تهران و در شمال تا بندر انزلی و کناره های دریای خزر در آذربایجان تا زنجان و در جنوب از طریق همدان و ملایر تا خرم آباد شرکت نفت آن زمان ایستگاههای فروش دایر و سوخت تولیدی پالایشگاه در این ایستگاهها به مردم عرضه میگردید.

•         بعد از شروع جنگ جهانی بین سالهای 45-1942 سوخت تولیدی پالایشگاه کرمانشاه علاوه بر تامین بخش مهمی از نیازمندیهای کشور سوخت موردنیاز قوای متفقین را نیز تامین میکرد.

•         در طول تحولات عظیم کشور و فراز و فرودهای صنعت نفت، شرکت نفت کرمانشاه همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و در تحولات سیاسی اجتماعی کشور نقش مهمی ایفا نموده است.

•         در گذشته نه چندان دور شرکت پخش منطقه کرمانشاه تحت عنوان منطقه 7 در غرب کشور مناطق کردستان ، همدان ، ایلام و لرستان را شامل می شد.

•         در دوران جنگ تأسیسات پخش و پالایش کرمانشاه یکی از اهداف استراتژیک دشمن بود که مستقیما"توسط هواپیماها بارها و بارها بمباران گردیدند که هر بار پس از بمباران با فداکاری قابل تقدیر پرسنل مجدد بازسازی و در بدترین شرایط اجازه ندادند لحظه ای وقفه در تامین سوخت به وجود آید. 

بسیاری از مردمان این سرزمین باستانی در ارتفاعات مرتفع رشته کوه زاگرس یا اعماق دره های سرسبز و دشتهای حاصلخیز آن زندگی میکنند که کار سوخترسانی به آنها کار ساده ای نیست و فقط از عهده مردان و زنانی ساخته است که قصد خود را قربتا"  الی ا.. و هدف خود را خدمت به بندگان خدا قرار داده اند، ساخته است. جهت به تصویر کشیدن گوشه ای از این خدمات محور کرمانشاه – پاوه و مقصد روستای هجیج را انتخاب کردیم . در روستای هجیج مقبره سید عبید الله فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا قرار دارد که زیارتگاه عامه مردم میباشد . جهت رسیدن به این روستا بایستی ازگردنه ورا عبور کرد. گردنه ای که برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت نفتکشهای سوخترسان  از آن عبور کرده اند. صعوبت گردنه به گونه ای است که تنها ماشینهای کمک دار سبک با رانندگانی با تجربه و آشنا به مسیر قادر به عبور از آن هستند. 

حضور نفتکشها در این گردنه تعجب همگان را بر انگیخته است! راستی اگر عشق به خدمت نبود چه عامل دیگری قادر بود این صحنه زیبا را خلق کند؟!

 

منطقه کرمانشاه علاوه بر استان کرمانشاه درصد قابل توجهی از سوخت استانهای  کردستان ، ایلام ، همدان و لرستان  را تامین می نماید.  منطقه دارای 6ناحیه( مرکزی ، اسلام آباد ، قصرشیرین ، پاوه ، سنقر و کنگاور) ، 2 انبارنفت  ( کرمانشاه – اسلام آباد – قصرشیرین ) به ظرفیت 182 میلیون لیتر،  17 واحد گاز مایع که با احتساب ظرفیت مخازن پالایشگاه مجموعا" به ظرفیت 3075 تن ، 154جایگاه عرضه سوخت ،388 فروشندگی ، 37جایگاه  سی ان جی  و تعداد 117 جایگاه دو منظوره و یک مرکز سوختگیری هواپیمایی با 8 پرواز روزانه داخلی و 2 پرواز خارجی میباشد .

 

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه

مدیر منطقه

نام و نام خانوادگی

فریدون یاسمی

 

معاون فنی و عملیاتی

نام و نام خانوادگی

مادح حکمت آرا

معاون بازرگانی

نام و نام خانوادگی

اردشیر کاظمی

معاون مالی اداری

نام و نام خانوادگی

کورش شکریان

رئیس حراست

نام و نام خانوادگی

هاشم علیپوریان

رئیس امور اداری

نام و نام خانوادگی

سمیه عزیزخانزاده

رئیس امور مالی

نام و نام خانوادگی

فتانه همتیان

رییس  عملیات و انبار

نام و نام خانوادگی

علی بختیاری

رئیس خدمات مهندسی

نام و نام خانوادگی

وحید غیاثوند

سرپرست مهندسی فرآورده ها

نام و نام خانوادگی

محمد رضا پویان

رئیس ناحیه مرکزی

نام و نام خانوادگی

علی عسگر پرویز

رئیس سوختگیری هواپیمایی

نام و نام خانوادگی

سیاوش ملک شاهی

رئیس سامانه هوشمند سوخت

نام و نام خانوادگی

فریبا میرزابیگی

رئیس برنامه ریزی

نام و نام خانوادگی

نیلوفر اسفندیاری

رئیس  ایمنی ، بهداشت و محیط زیست

نام و نام خانوادگی

مهدی احمدی

مسئول روابط عمومی

نام و نام خانوادگی

باقر نورنیا

رئیس  حمل و نقل

نام و نام خانوادگی

محمد حسن تیمور پور زنگنه

رئیس بازرسی و کنترل نظارت

نام و نام خانوادگی

سیدفرخ جاسمی

رئیس ناحیه قصرشیرین

نام و نام خانوادگی

محمدجواد حسینی

رئیس ناحیه اسلام آباد غرب

نام و نام خانوادگی

امیربهرامی

رئیس ناحیه پاوه

نام و نام خانوادگی

آزاد بهرام زاده

رییس ناحیه سنقر

نام و نام خانوادگی

ناصر یاوری

سرپرست ناحیه کنگاور

نام و نام خانوادگی

علی رشیدی

سرپرست ناحیه سیار

نام و نام خانوادگی

مجید رضایی

   

 


شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در یک نگاه

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سال 1307 (1928میلادی) تشکیل شده و بیش از 80 سال است که در امر تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور فعالیت دارد.

این شرکت با 000/500/171/477/11­ریال سرمایه و با دارا بودن 8931 نفر پرسنل سازمانی، 37 منطقه (عمدتا"در مراکز استانها)، 232 ناحیه (در مراکز شهرستان­ها)، 86 انبار ذخیره سازیفرآورده های نفتی با ظرفیت بیش از 12 میلیارد لیتر، 45 مرکز سوختگیری هواپیمایی و مدیریت و نظارت بر 2850 جایگاه عرضة بنزین و نفتگاز (200 شرکتی +2650 اختصاصی)، 1632 جایگاه عرضه سوختCNGوحدود 15 هزار دستگاه نفتکش و گازکش و همچنین استفاده از مخزن دارهای راه آهن ، خطوط لولة انتقال فرآورده و کشتی های سوخت رسان ، روزانه بیش از 211 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی را در سراسر کشور توزیع می نماید.

این شرکت به منظور پاسخ گویی به بازار مصرف داخلی و بین المللی، توسعه امکانات ذخیره سازی و توزیع خود را بااحداث 9 انبارنفت جدید و 59 دستگاه مخزن با ظرفیت 1/6 میلیارد لیتر در 22 محل و 4 باب جایگاه سوخت گیری هواپیمایی، آغاز نموده تا ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی را به 18 میلیارد لیتر برساند که بخشی از این طرحها در پایان سال 89 به بهره برداری رسید و مابقی نیز در حال اجرا است.

استفاده از فناوری های پیشرفته و روزآمدسازی کلیه فعالیت های عملیاتی و اداری با هدف احراز رتبه اول در صنعت توزیع فرآورده های نفتی در سطح منطقه ، از جمله برنامه هایی است که این شرکت به طور جدی به آن توجه دارد .

 

 

فعالیت های داخلی:

 

جدول توزیع فرآوردهای نفتی در سال89

فرآورده

روزانه در سال 98

جمع کل سالانه در سال 97

لیتر

تن

لیتر

تن

گاز مایع

-

133/69

-

50747

بنزین

 

1764392

-

582724150

-

نفت سفید

774370

-

204492544

-

نفت گاز

2098711

-

902574201

-

نفت کوره

1451210

-

658068000

-

سوخت های

هوایی

ATK،

100LL

JP4،

         
         
  30883  7597100   

 

توسعه حمل ونقل فرآورده های نفتی :

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران یکی از بزرگترین و کارآمدترین شبکه های حمل و نقل فرآورده های نفتی در سطح منطقه را مدیریت می نماید. این شرکت با استفاده از نسل جدید تانکرها، ظرفیت حمل بنزین و سایر فرآورده های نفتی را از 000/30 لیتر در هر سفر به 000/33 لیتر افزایش داده و با ورود 1000 دستگاه نفتکش جدید، ضمن نوسازی ناوگان حمل و نقل فرآورده های نفتی، سن ناوگان سوخت رسانی کشور را به حدود 10 سال کاهش داده است.

این شرکت در سال 1389 با ارائه تسهیلات و ایجاد اسکان هزار دستگاه نفتکش، بهبود وضعیت پارکینگ نفتکش ها، استراحتگاه ها و خدمات رفاهی رانندگان، افزایش ایمنی حمل و نقل، تکمیل روش نرخ­گذاری مکانیزه با تحت پوشش قراردادن مسیرهای صعب العبور، بهبود روش های مدیریت ناوگان از طریق کنترل نفتکش ها به صورت متمرکز اینترنتی، ظرفیت حمل و نقل فرآورده های نفتی در سطح کشور را به نحو چشمگیری افزایش داده است.

ساخت تانکرهای آلومینیومی برای اولین بار در کشور که نقش قابل توجهی در کاهش مصرف سوخت و حمل فرآورده های نفتی دارد، آخرین اقدام شرکت در این راستا بود که در سال 1389 به مرحله اجرا گذاشته شد.

 

اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها

از آنجا که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تنها شرکت در حوزه توزیع انرژی است که می بایست در ساعت صفر روز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نسبت به تغییر قیمت در تمامی جایگاههای عرضه بنزین، نفتگاز (گازوئیل)، نفت سفید، گازمایع وCNGاقدام و بهای فرآورده های عرضه شده را در همان روز با نرخ جدید از مشتریان دریافت نماید، طی سال 1389 اقدامات وسیع و گسترده­ای را در حوزه های مختلف به مرحله اجرا گذاشت تا اجرای این قانون مهم و ملی را با موفقیت کامل به انجام برساند.


الف – اقدامات انجام شده قبل از اجرای قانون:

اهم اقدامات و فعالیت های این شرکت در این زمینه به شرح زیر است:

-نصب برد در تمامی جایگاههای عرضه نفت گاز و ایجاد امکان اعمال فروش سه نرخی این فرآورده.

-تدوین و تغییر نرم افزارهای سامانه هوشمند سوخت به منظور ایجاد قابلیت اعمال سیاستهای منطبق با قانون هدفمندی یارانه ها.

-تولید کارت هوشمند سوخت جهت کاربری های مختلف در کمترین زمان ممکن.

-تدوین و ابلاغ دهها دستورالعمل مالی، بازرگانی و عملیاتی و آموزش شیوه اجرای آنها به تمامی کارکنان ذیربط.

-فعالیت گستردة اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از طریق رسانه های جمعی و انتشار هزاران جلد کتاب، کاتالوگ و بروشور ، بنر و ...

-اتخاذ تدابیر ویژه امنیتی- حراستی و تعیین خط مشی حراست های تابعه شرکت و ایجاد هماهنگی های لازم با نیروی انتظامی و بسیج

-برگزاری دوره های مختلف آموزشی برای کارکنان ستاد و کارگران جایگاه ها

-موجودی گیری از مخازن بنزین و نفت گازجایگاه ها و مخازن نفت سفید در سراسر کشور وتامین سوخت مورد نیاز در بخش های مختلف

-کنترل و حصول اطمینان از صحت عملکرد سخت افزارهای جایگاه ها و ارتباط تلمبه ها و دفاتر جایگاه ها با مرکز داده (Data Center)

-برگزاری مانور آزمایشی طرح فراخوان در مناطق 37 گانه با همکاری حراست شرکت های ملی مهندسی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه ها و بسیج

 

ب- اقدامات انجام شده در زمان اجرای قانون:

-اجرای برنامه تغییر نرخ فرآورده های نفتی در کلیه جایگاه ها و مراکز فروش وراه اندازی نرم افزار برد سه نرخی قیمت بنزین و نفتگاز

-تشکیل 111 تیم نظارتی، کنترلی و بازرسی با همکاری کارکنان حراست شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت های تابعه و بسیج

-تشکیل تیم های ویژه خبری به منظور رصد کردن لحظه به لحظه تحولات

-اطلاع رسانی گسترده از طریق رسانه های جمعی

 

ج – اقدامات انجام شده بعد از اجرای قانون

-اطلاع رسانی گسترده به مردم در مورد روند اجرای قانون از طریق صدور35 مورد اطلاعیه و انجام 120 مورد مصاحبه با صدا و سیما

-راه اندازی تلفن 5 شماره­ای 09627 در ستاد و 170 خط تلفن در مناطق 37 گانه جهت پاسخگویی به هموطنان

-گردآوری منظم اخبار و گزارش های روزانه و اقدام سریع در جهت حل مشکلات احتمالی

-تدابیر ویژه امنیتی و حراستی با همکاری نیروهای انتظامی و بسیج به منظور جلوگیری از هر گونه اختلال احتمالی

-اهدای 25 هزار لوح تقدیر به جایگاه داران و فروشندگان فرآورده های نفتی و 500 لوح تقدیر به شرکت های حمل و نقل به منظور قدردانی از زحمات آنها در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها


فناوری اطلاعات و ارتباطات:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تکیه بر بیش از 80 سال تجربه و پشتوانه های علمی و فنی خویش در سال های اخیر گام های بلندی در جهت دستیابی به دانش و فناوری روز و استفاده از سیستم های جدید نرم افزاری و اتوماسیون فعالیت های خود برداشته است که بخشی از آنها عبارتند از:

 

سامانه هوشمند سوخت:

سامانه هوشمند سوخت یکی از بزرگترین و نادرترین پروژه هایITدر سطح جهان است که در سال های اخیر توسط این شرکت سرمایه گذاری و راه اندازی شده است .این سامانه با راه اندازی مرکز داد جدید در سال 89 به دست متخصصان داخلی در حال حاضر با بیش از 18میلیون مشترک ، اطلاعات سوختگیری خودروها را در 2870 جایگاه عرضة فرآورده های نفتی از تمام نقاط کشور به صورت مکانیزه جمع آوری و به منظور پردازش و تهیه گزارش های تحلیلی و آماری به این مرکز داده منتقل می نماید. در این سامانه بیش از 1200 دفتر خدمات پشتیبانی کارت هوشمند سوخت وظیفه خدمت رسانی به مشترکین را برعهده دارند.

اجرای سامانه هوشمند سوخت در سال های اخیر علاوه بر کنترل رشد مصرف فرآورده های نفتی و کاهش مصرف بنزین و نفت گاز وکاهش قاچاق این دو فراورده را نیز در پی داشته است ، به طوری که تا کنون بیش از 11 میلیارد دلار از بابت کاهش واردات بنزین و نفت گاز صرفه جویی ارزی در برداشته است.

 

اجرای طرح پایلوت تخصیص سوخت بر اساس پیمایش به خودرو های نفتگاز سوز:

با توجه به اهمیت نظارت بر مصرف نفت گاز و ضرورت تامین سوخت مورد نیاز خودروهای نفت گاز سوز که سهم عمده ای در حمل و نقل کالا و مسافر برعهده دارند، طرح محاسبه مصرف سوخت براساس کارکرد، توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اجرا درآمده است.

در این طرح با استفاده از سیستم نصب شده در درون خودرو میزان مصرف سوخت خودرو بر اساس حرکت در سطوح مختلف شیب دار، توقف های طولانی با موتور روشن و تغییرات سرعت خودرو به صورت هوشمند محاسبه می گردد.

با اجرای این طرح، خودروهای نفت­گاز­سوزی که برای سوختگیری وارد جایگاه می شوند، اطلاعات مصرف سوخت و اطلاعات خودرو و کارت هوشمند سوخت آنها به سرور جایگاه منتقل می شود. با ورود کارت سوخت بهpos، صحت کارت وارد شده کنترل و در صورت تعلق کارت به خودروی وارد شده، میزان مصرف دوره قبل در کارت نوشته شده و شارژ کارت برمبنای آن انجام می شود و راننده می تواند سوخت مورد نیاز خود را تا سقف اعلام شده دریافت نماید.

این طرح که به صورت آزمایشی بر روی 1000 دستگاه خودرو با موفقیت به اجرا گذاشته شده است برای سایر سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی می تواند قابل استفاده باشد. 

سامانه کارت هوشمند سوخت مصارف غیر حمل و نقل

 

این سامانه با هدف مدیریت عرضه فرآورده های نفتی در بخش های کشاورزی، صنعتی، خانگی، صیادی و سفاری طراحی شده است و در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

 

اهداف:

üامکان اعمال انواع سیستم‌های کنترلی بر روی فرآیندهای شناسایی، تعیین سهمیه و تحویل فرآورده به مصرف کنندگان جزء.

üامکان ارائه‌ خدمات به صورت یکپارچه از طریق ابزار کارت، نظیر خدمات شارژ سهمیه، پرداخت الکترونیک بهای سوخت و فروش اینترنتی.

üامکان گروه‌بندی مشتریان و کاربران کارت و ارائه‌ انواع خدمات به هر یک از آنان.

üامکان مدیریت مالی و پشتیبانی مجاری عرضه و فروشندگی ها و مدیریت سهمیه آنها.

üانجام ارزیابی، برنامه­ریزی و مدیریت در جهت ارتقاء فرآیند توزیع و کاهش هزینه­ها.

üافزایش نظارت و کنترل مصرف سوخت و کاهش امکان قاچاق فرآورده های نفتی.

üامکان برقراری ارتباط این سامانه با سامانه های فروش اینترنتی و تجارت آسان.

 

 

سامانه فروش اینترنتی سوخت(www.niopdcsell.com)

این سامانه که با استفاده از خدمات بانک های کشور از دی ماه سال 1387 آغاز به کار کرده است، علاوه بر تسهیل خرید فرآورده های نفتی برای مشتریان و کاهش هزاران سفر درون و برون شهری از گردش نقدی میلیاردها تومان پول در کشور جلوگیری می نماید. دسترسی سریع، صرفه جوئی در مصرف سوخت، امکان کنترل 24ساعته و تسهیل ارائه خدمات به سایر بخشها از مزایای این سامانه است.

 

سامانه تجارت آسان:www.tejaratasan.ir))

این سامانه از سه بخش 1- فرم الف2- نفت سفید 3- شناسایی مصرف کنندگان جزء تشکیل شده است.

 

1.سامانه فرم الف

این سامانه که از شهریور ماه سال 1388 آغاز به کار کرده است ، کلیه مراحل درخواست فرآورده های نفتی وتاییدآن توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و سایر سازمان های ذیربط را تحت پوشش قرار می دهد. این سامانه علاوه بر تسهیل امور اداری از سفرهای درون شهری و برون شهری جلوگیری نموده و باعث کاهش هزینه های ملزوماتاداری نیز می گردد.و تاکنون حـــــــدود 5/1 میلیون کاربر با حـــــــدود 000/000/3 درخواست در آن ثبت نام نموده اند. تکریم ارباب رجوع با عدم مراجعه حضوری، کاهش ترافیک و مصرف سوخت، دسترسی آنی به آمار و اطلاعات و نظارت مستقیم بر فعالیت ها از مزایای این سامانه است.

 

2.سامانه نفت سفید

این سامانه، از آذر ماه سال 1389 با شناسایی خانوارها با استفاده از بانک داده مرکز آمار، جهت توزیع سهمیه نفت سفید خانوار به صورت الکترونیکی وبه صورت کنترل شده و یکنواخت در سراسر کشور آغاز به کار کرده است. و تاکنون بیش از 000/000/4 مشتری دراین سامانه ثبت نام نموده اند.

 

3.سامانه شناسایی مصرف کنندگان جزء

این سامانه جهت شناسایی ماشین آلات و کاربرها به صورت ریزشده درکل کشور و جلوگیری از دریافت تکراری سوخت به تازگی راه اندازی شده است.

 

سیستم های اتوماتیک اندازه گیری مخازن:

به منظور کنترل مکانیزه فرآیند ذخیره سازی، اجرای پروژهTank Inventoryموسوم بهLG/TGاز سال 1385 آغاز شده است. با تجهیز تمامی مخازن انبارهای نفت شرکت به ادوات اندازه گیری اتوماتیک، موجودی مخازن و کمیت های سطح، دما و چگالی فرآورده توسط تجهیزات مذکور اندازه گیری می شود.

سیستم مکانیزه انبارهای نفت:

این سیستم کل فرآیند و عملیات انبارها شامل: رسید ، ارسال وکنترل موجودی فرآورده های نفتی انبارهای نفت را در بر می گیرد.

سیستم هایWGS،GPS،MF،TA،ACCو سامانه های اینترنتی پرداخت کرایه حمل و نقلچهار مواد، کرایه شرکت های حمل و نقل ریلی و کرایه حمل گاز مایعاز دیگر سیستم­های مکانیزه­ای است که در شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران در حال بهره­برداری می­باشد.

فعالیت های بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی(HSE):

شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران در راستای خط مشی بهداشت، ایمنی و محیط­زیست خود، یعنی تأمین و توزیع به موقع و مناسب فرآورده­های نفتی بدون بروز حادثه، بدون ایجاد بیماری شغلی و بدون تخریب محیط­زیست، در فعالیت­های خود توجه ویژه­ای به سلامت کارکنان، حفظ تأسیسات و حفاظت از محیط­زیست داشته و برای انطباق برنامه­های جاری و پروژه­های آتی خود با الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست ، منابع مورد نیاز را در نظر گرفته و به کار می­بندد.

 

توسعه طرح کهاب

هدر­روی بنزین در اثر تبخیر در مراحل مختلف ذخیره سازی، انتقال و توزیع این فرآورده راهبردی، علاوه بر خسارت های هنگفت مالی، دارای اثرات مخرب زیست محیطی است. طرح ملی کهاب( کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) از جمله طرح های در حال اجرای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است که هدف آن مقابله با این پدیده زیان بار می باشد.

با اجرای کامل این طرح که برای نصب تجهیزات آن در انبارهای نفت، ناوگان حمل زمینی و جایگاه های عرضة فرآورده های نفتی حدود 230 میلیارد تومان هزینه خواهد شد، علاوه بر جلوگیری از بروز صدمات زیست محیطی و فیزیولوژیکی، ضمن استحصال سالانه 110 میلیون لیتر بنزین از طریق بازیافت بخار بنزین، مبلغی بالغ بر 70 میلیارد تومان صرفه جویی نیز به عمل می آید.

در اجرای این طرح تا پایان سال 1389 تعداد 2750 باب جایگاه عرضه فرآورده های نفتی به سیستم کنترل بخار بنزین (StageI) و 2700 دستگاه نفتکش به سیستم انتقال بخار بنزین مجهز گشته که این تعداد در پایان سال 1390 به 5000 دستگاه نفتکش افزایش خواهد یافت.توسعه جایگاههایCNG

کشور ما با داشتن منابع عظیم گاز طبیعی، دومین کشور جهان از لحاظ برخورداری از این سوخت ارزشمند به شمار می رود. وجود عواملی چون زیرساخت های مورد نیاز از قبیل تاسیسات پالایشگاهی، خطوط انتقال و توانمندی های فنی و مهندسی، در کنار مزیت هایی چون حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای، پایداری بیشتر ذخایر گاز طبیعی نسبت به نفت خام و قیمت ارزان آن موجب گردیده است که این فرآورده سهم قابل توجهی از سبد سوخت کشور در بخش حمل و نقل را به خود اختصاص دهد.

از زمان آغاز به کار دولت نهم تا پایان آن، تعداد 862 باب جایگاه عرضه گازCNGبه بهره برداری رسید. با تشکیل دولت دهم و تجمیع مسئولیت­ها در شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران، از اواخر سال 1388 برنامه­ریزی درخصوص تسریع در توسعه جایگاه هایCNGو ایجاد توازن بین تولید خودروهای گازسوز با تعداد جایگاه های عرضهCNGدر دستور کار این شرکت قرار گرفت و تا پایان سال 1388 تعداد 1191 باب جایگاه عرضة گازCNGدر کشور تجهیز و راه اندازی گردید.

در سال 1389 توسعه جایگاه های سی.ان.جیبازهم شتاب بیشتری گرفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران موفق گردید که در این سال تعداد452باب جایگاه در سراسر کشور تجهیز و راه اندازی نماید که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی 140 درصدی را نشان می دهد و تعداد کل جایگاه های عرضهCNGرا به1642باب جایگاه رسانده است.

 
 

پژوهش وفناوری

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در راستای تحقق اهداف کلان خود، سهم ویژه ای برای فعالیت های پژوهشی و فناوری قائل است. از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

-اجرای 175 پروژه دانشجویی که 100 مورد آن تا پایان بهمن ماه 89 به اتمام رسیده است.

-حمایت از کنفرانس ها و همایش های علمی و پژوهشی در سطح ملی

شایان ذکر است که تعدادی از طرح های پژوهشی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به مرحله کاربردی رسیده اند که مهم ترین آنها عبارتند از:

-برنامه جامع و پایدارمدیرت تولید، عرضه و تقاضای فرآورده های نفتی ایران تا سال 1404

-طرح تحویل سوخت در مقابل پیمایش جهت خودرو های نفتگازسوز

-مطالعات فاز صفر طرح مدیریت هوشمند عرضة سوخت مصارف غیر حمل و نقل

-بررسی و تعیین استاندارد علمی میزان هدر روی بنزین در اثر تبخیر از مخازن و ارائه راهکارهای کاهش آن

 

نظام پیشنهادها:

نظام پیشنهادهای شرکت، به منظور تقویت روحیه مشارکت جویی در سطوح مختلف شرکت و تعامل بین کارکنان و مدیران ایجاد گردیده است.

نظام پیشنهادها با دریافت پیشنهادات واصله توانسته است به صرفه­جویی قابل توجهی دست یابد.سایتwww.suggest.irآماده پذیرش پیشنهادهای همکاران در سطح کشور و جهان می باشد.پورتال اطلاع رسانی این سایت نیز جهت تبادل اطلاعات و نشان دادن آخرین وضعیت نظام پیشنهادهای شرکت در حال فعالیت است.

 

فعالیتهای بین المللی :

1.صادرات فرآورده های نفتی

با توجه به رویکرد جدید وزارت نفت ؛ شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با برخورداری از سازوکارهای مناسب در عرصه تجارت و حمل ونقل فرآورده های نفتی از سال 1386 عهده دار عرضه فرآورده های تولیدی پالایشگاه های کشور در بازارهای بین المللی گردید. نتیجه عملکرد شرکت در این بخش منجر به صادرات مقدار 343 هزار تن متریک فرآورده ، شامل گوگرد ؛ نفتگاز و نفت سفید به کشورهای همسایه در سال 1386 گردید. با بازنگری در فرآیند صادرات و ارتقاء دانش و تجرییات مرتبط، در سال 1387 حجم صادرات به مقدار 5/3 میلیون تن متریک فرآورده افزایش یافت , در این سال علاوه بر گوگرد، نفتگاز و نفت سفید، فرآورده­های دیگری از جمله نفت کوره ، نفتای سنگین و سوخت هواپیما نیز به لیست فرآورده های صادراتی اضافه گردید. در سال 1388 با توجه به تشدید رکود ایجاد شده در بازارهای بین المللی پولی و مالی ، با انجام تمهیدات وتدابیر ویژه و استفاده از مزیت نسبی، حجم صادرات در سقف 5/3میلیون تن متریک حفظ گردید .فرآورده های صادر شده در این سال عبارت بودند از نفتکوره ، نفتا ، نفتگاز ، نفت سفید، سوخت هواپیما، بنزین و گوگرد که به کشورهایی از قبیل چین ,سنگاپور, کره , عراق , ارمنستان و افغانستان ارسال گردید.

لازم به ذکر است که فرآورده­های نفتی تولید شده در پالایشگاه های کشور طی این سالها برای اولین بار به صورت رسمی در بازارهای کشورهای همسایه از جمله عراق ، افغانستان وارمنستان مورد بهره برداری قرار گرفت که این امر باعث ایجاد اشتغال در زمینه های مرتبط ، بکار گیری ناوگان حمل ونقل در ماه­های کم تراکم سال و همچنین کنترل قاچاق فرآورده های نفتی گردیده است.

روند صادرات فرآورده های نفتی، علیرغم تغییرات و شرایط خاص موجود در عرصه بین المللی، در سال 89 نیز ادامه داشته و انواع فرآورده های نفتی به کشورهای مختلف به تناسب شرایط بازار صادر شده است.

 

2. سوخت رسانی به کشتی هاBunkering)):

عملیات سوخت رسانی به کشتی ها در منطقه خلیج فارس یکی از حوزه های جدید فعالیت این شرکت است که از نیمه دوم سال 85 با میزان فروش 500/17 تن نفت کوره آغاز شد و در سال 86 با 000/030/1 تن و در سال 87 با 000/150/2 تن ادامه یافت و در سال 1388 به 000/386/3 تن رسید. عملیات بانکرینگ از ابتدای سال 89تا کنون با افزایش دو مرکز جدید همچنان در سواحل نیلگون خلیج فارس و دریای عمان در حال انجام است.

این شرکت با توجه به ظرفیت های موجود در صنعت نفت ایران و افزایش میزان تقاضا در منطقه خلیج فارس و دریای عمان درنظر دارد فعالیت در زمینه سوخت رسانی به کشتی ها را تا سطح فروش 4 میلیون تن سالانه توسعه دهد.

 

3.سوآپ

عملیات سوآپ گاز مایع ، بنزین ، نفتگاز و نفتکوره از کشورهای مشترک المنافع آسیای میانه به سواحل جنوبی کشور در خلیج فارس و سایر مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران از جمله فعالیت های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است.

شایان ذکر است که از سال1386 تاکنون حجم عملیات سوآپ انجام شده توسط این شرکت بالغ بر 640/173/1 تن بوده است.

 

 

جایگاه های تک منظوره سی ان جی:

 

 

جایگاه های تک منظوره C.N.Gفعال منطقه کرمانشاه

 

نام جایگاه

نام مالک

نام شهر

آدرس

نوع تجهیزات

 

ظرفیت

تاریخ       راه اندازی

تعداد دیسپنسر

تعداد نازل

شماره تماس

1

ترمینال کاویانی

شهرداری

کرمانشاه

بلوار شهید کشوری - ابتدای ترمینال شهید کاویانی

LMF

2500

29/2/87

4

8

09195541830(کرمی)

2

زمزم

شهرداری

کرمانشاه

میدان امام حسین بطرف سنندج-

بالاتر از شرکت زمزم

پارس کمپرسور

1000

16/8/88

4

8

09189941600(عباسی)

3

راه کربلا

شهرداری

کرمانشاه

خیابان قصر شیرین -  جنب ترمینال راه کربلا

پارس کمپرسور

1000

16/9/87

4

8

09189250190(سلطانی)

4

پارک زنبق

شهرداری

کرمانشاه

میدان ایثار-  بلوار جانبازان-

جنب پارک زنبق

پارس کمپرسور

1000

23/3/87

4

8

09189733982(سلطانیان)

5

شهدا

 

شهرداری

کرمانشاه

ضلع شرقی بلوار امام قبل از میدان شهدا

هوایار

1500

15/8/88

3

6

09189250190(سلطانی)

6

کشاورزی

شهرداری

کرمانشاه

ضلع غربی بلوار امام مقابل دانشکده کشاورزی

هوایار

1500

15/8/88

3

6

09128715420(نیکان)

7

پارک شرقی

شهرداری

کرمانشاه

جاده قدیم تهران پارک شرقی

طاق بستان

پارس کمپرسور

1000

18/7/88

4

8

09189733982(سلطانیان)

8

الهیه

شهرداری

کرمانشاه

بلوار جانبازان بعد از میدان الهیه-

ضلع غربی

پارس کمپرسور

1000

1/5/87

4

8

09189250190(سلطانی)

9

اسلامیه

شهرداری

کرمانشاه

بلوار دولت آباد بطرف سراب نیلوفر ابتدای شهرک اسلامیه

پارس کمپرسور

1000

21/12/87

4

8

09189733982(سلطانیان)

10

شمشادیان

شهرداری

کرمانشاه

میدان امام حسین به طرف لب آب

 

هوایار

1200

21/11/88

3

6

09189733982(سلطانیان)

11

 

میدان امام

(انقلاب)

شهرداری

کرمانشاه

ورودی شهر- میدان امام خمینی

پارس کمپرسور

1200

11/2/89

3

6

09189733982(سلطانیان)

12

 

 

فدک

شهرداری

کرمانشاه

شهرک سجادیه- جنب پاسگاه انتظامی

هوایار

1500

26/12/88

3

6

09120491140(نجفی)

13

 

قره سو

امور آب)

شهرداری

کرمانشاه

کمربندی غربی- نرسیده به میدان امام حسین

هوایار

1200

11/3/89

3

6

09195541830(کرمی)

14

 

چقامیرزا

شهرداری

کرمانشاه

کمربندی غربی- شهرک چقامیرزا

هوایار

1500

29/3/89

3

6

09195541830(کرمی)

15

وکیل آقا

 

شهرداری

کرمانشاه

خیابان وکیل آقا

پارس کمپرسور

1200

6/8/89

3

6

09120491140(نجفی)

16

چقامیرزا 2 (گلشن)

شهرداری

کرمانشاه

شهرک چقامیرزا

هوایار

1500

26/8/89

3

6

09120491140(نجفی)

17

متخصصین

شهرداری  کرمانشاه

کرمانشاه

شهرک  متخصصین

 

پارس کمپرسور

1500

9/9/91

3

6

09189941600(عباسی)

18

کیهانشهر

 

شهرداری  کرمانشاه

کرمانشاه

شهرک  کیهانشهر

 

تام ایران خودرو

1500

2/5/91

3

6

09195541830(کرمی)

19

یادگار امام

شهرداری اسلام آباد

اسلام آباد

بلوار یادگار امام بعد از ساختمان دادگستری ضلع شرقی بلوار

Delta

1000

30/9/87

4

8

(محمودی)09188308085

20

شهید طهماسبی

شهرداری اسلام آباد

اسلام آباد

خیابان شهید طهماسبی

 

هوایار

1200

25/11/88

3

6

(محمودی)09188308085

21

پاوه

 

شهرداری پاوه

پاوه

ورودی شهر جنب بازارچه مرزی

Delta

1000

15/2/88

4

8

9-7222818-0834

 

22

هلانیه

شهرداری جوانرود

جوانرود

منتهی الیه خیابان معلم مابین تربیت معلم و پارک هلانیه

تامکار گاز

1000

5/6/88

4

8

08346220269

 

23

روانسر

شهرداری روانسر

روانسر

بلوار 22 بهمن روبروی پمپ بنزین محوطه ترمینال

Delta

1000

24/9/87

4

8

5-6523944-0834

09128715420(نیکان)

24

فریبرز فدایی

آقای فدایی

سنقر

جاده سنقر کرمانشاه بعد از ترمینال

جنب فنی و حرفه ای

پارس کمپرسور

1500

6/5/86

4

8

 

09190635842

09126200759

25

کرند

شهرداری کرند

کرند غرب

 

جاده اسلام آباد به کرند ورودی شهر

Delta

1500

02/6/90

3

6

(رحیمی)09182290268

26

هرسین

 

شهرداری هرسین

هرسین

خروجی شهر هرسین بسمت نورآباد

تام ایران خودرو

1500

20/7/90

3

6

(استد آبادی) 09183331038

27

سرکش خودرو

آقای الطافی

گیلانغرب

 

ورودی شهر-جنب نمایندگی سایپا

 

هوایار

1000

13/4/91

3

6

(الطافی)09188877753

28

شهید فتاحی

 

شهرداری اسلام آباد

اسلام آباد

خیابان شهید فتاحی

 

پارس کمپرسور

1500

20/3/91

3

6

(محمودی)09188308085

29

آزادگان

 

شهرداری سنقر

سنقر

مقابل آتش نشانی

دلتا

1500

15/11/92

3

6

(عظیمی) 09186194102

30

ماهیدشت

شهرداری  ماهیدشت

ماهیدشت

خروجی شهر بسمت اسلام آباد

تام ایرانخودرو

2000

1/4/93

4

8

09362487004(سال افزون)

31

 

صحنه

شهرداری   صحنه

صحنه

خروجی شهر- پشت دانشگاه

پارس کمپرسور

1500

1/9/93

3

6

(یوسف وندی)09388314008

32

کنگاور

شهرداری   کنگاور

کنگاور

ورودی شهر- جنب پایانه

پارس کمپرسور

1500

18/11/93

3

6

(فرهمند)09183877340

33

 

سرپل ذهاب

شهرداری    سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

خروجی شهر- روبروی مسکن مهر

کمپرسور سازی تبریز

1500

18/12/93

3

6

09163638616(رستمی)

34

 

قصر شیرین

شهرداری     قصر شیرین

قصر شیرین

ورودی شهر از سرپل ذهاب

کمپرسور سازی تبریز

1500

18/09/95

3

6

(هواسی)09189340224

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموع

111

222

 

 


 

 

جایگاه های دو منظوره سی ان جی:

 

 

                                                                                                                                      جایگاه های دو منظوره C.N.Gفعال منطقه کرمانشاه

 

نام جایگاه

نام مالک

نام شهر

 

آدرس

تامین کننده تجهیزات

ظرفیت

تاریخ راه اندازی

تعداد دیسپنسر

تعداد نازل

شماره تماس

1

طهماسبی

طهماسبی

کرمانشاه

میدان آزادی

کمپرسور سازی تبریز

500

24/8/86

2

4

38234997

09188308815

2

فردوسی

چوبتاشانی

کرمانشاه

میدان فردوسی

کمپرسور سازی تبریز

500

17/11/86

2

4

37259977

09183391051

3

بعثت

صادقی

کرمانشاه

بزرگراه امام-  روبروی دانشگاه پیام نور

نوین اعتماد

1500

3/8/89

5

10

09181310558

09187269056

4

ایمان

 

درویش

کرمانشاه

کیلومتر 2 جاده سنندج

هوایار

500

17/6/87

2

4

09189315159

5

ایثار

منتی

کرمانشاه

جاده کرمانشاه- همدان روبروی حمل ونقل وپایانه

هوایار

 

500

11/9/87

2

4

09181316120

6

درویشی

درویشی

کرمانشاه

سه راهی قزانچی

کمپرسور سازی تبریز

750

18/3/89

2

4

09307606193

09183332913

7

ابراهیم زاده

ابراهیم زاده

 

کرمانشاه

انتهای شهرک رسالت

هوایار

1000

6/8/89

3

6

09183879326

09183586432

8

امیری

امیری

کرمانشاه

بزرگراه  امام خمینی سه راهی حافظیه

هوایار

 

1200

20/8/89

3

6

09188593764

09106741985

9

 

شهروند

باقری

 

کرمانشاه

بزرگراه امام خمینی سه راهی حافظیه

کمپرسور سازی تبریز

1500

05/10/90

2

4

 

09183361500

10

سعید

 

علیکرمی

کرمانشاه

روبروی بیمارستان بیستون-نرسیده به کیهانشهر

هوایار

1500

07/01/95

3

6

09183332913

09183851040

11

نجفی

 

نجفی

کرمانشاه

بلوار امام- نرسیده به میدان امام

هوایار

1200

22/3/89

3

6

09188313009

12

قاسمی

 

قاسمی

کرمانشاه

بلوار شهید کشوری نرسیده به میدان امام

هوایار

1200

29/8/89

3

6

09188312660

13

 

میلاد

کوروش سوداگر

کرمانشاه

شهرک  پرواز

 

تامکار گاز

2000

15/12/92

4

8

09187287810

14

کاوه (ناصری)

ناصری

کرمانشاه

خروجی شهر کرمانشاه بسمت کوزران

کمپرسور سازی تبریز

750

09/06/93

2

4

09183306068

15

غلامی

غلامی

کرمانشاه

محور کرمانشاه-بیستون روبروی کارخانه سیمان

کمپرسور سازی تبریز

1000

15/5/90

3

6

09182335471

16

بابابزرگ

لارتی

کرمانشاه

محور بیستون-اسلام آباد

کمپرسور سازی تبریز

1500

07/02/95

3

6

 

17

قند بیستون

لارتی

بیستون

کارخانه قند بیستون

هوایار

500

1/9/87

2

4

09189211521

18

 

زمان نوروزی

زمان نوروزی

بیستون

سنقر آباد بیستون

هوایار

1200

07/06/95

2

4

09362487004

19

محمودی زاده

محمودی زاده

اسلام آباد

میدان خروجی شهر به گیلانغرب

RMG                         

 

1000

27/2/87

2

4

09181346011

20

سلطان آبادی

سلطان آبادی

کنگاور

میدان ورودی شهر از سمت کرمانشاه

پارس کمپرسور

1000

9/2/87

3

6

09188371066

21

رحمانی

 

رحمانی

 

هرسین

میدان امام

پارس کمپرسور

250

17/11/86

1

2

09188581532

22

میراحمدی

 

میراحمدی

 

جوانرود

ورودی شهر جوانرود

وزین پرشیا

500

15/7/88

2

4

09181304662

23

اسکندری

 

اسکندری

 

صحنه

ابتدای جاده صحنه -سنقر

پارس کمپرسور

1000

23/9/88

3

6

09183381123

 

24

 

سروش

 

سروش

 

صحنه

کیلومتر 2 جاده صحنه کنگاور

پارس کمپرسور

1000

27/4/89

3

6

09364763342

25

 

راه نجف

رادمهر

کنگاور

سه راهی نهاوند

تامکار گاز

750

28/2/89

2

4

09183370161

26

آذرمی

آذرمی

گیلانغرب

ورودی شهر گیلانغرب

کمپرسورسازی

تبریز

1000

20/2/89

2

4

09189040234

 

27

 

کامرانی دشت حر

کامرانی

تازه آباد

تازه آباد-ورودی شهر

تامکار گاز

750

25/9/89

2

4

09188570237

28

صالحی

صالحی

سرپل ذهاب

ورودی شهر سرپل ذهاب

نوین اعتماد

 

750

2/7/90

1

2

09188341069

29

راهیان نور

اسکندری

سرپل ذهاب

کیلومتر 2 جاده قصر شیرین

نوین اعتماد

750

20/6/90

2

4

09181357036

30

امینی

امینی

صحنه

صحنه- کیلومتر 5 جاده صحنه کرمانشاه

کمپرسور سازی تبریز

1500

25/2/91

3

6

09120317253

31

صید محمدی

صید محمدی

روانسر

کیلومتر 2 جاده روانسر کرمانشاه

تام ایران خودرو

750

2/3/91

2

4

09183859608

32

طاهر اصلانی

طاهر اصلانی

کنگاور

گودین ابتدای  جاده تویسرکان

تامکار گاز

1000

20/2/91

3

6

09183375399

09188370198

33

محمودی

گواور

محمودی

سرمست

ورودی شهرستان سرمست

کمپرسور سازی تبریز

750

15/9/91

2

4

09188318647

09188360679

34

دبیرمنش

دبیر منش

کنگاور

کیلومتر 2 جاده کنگاور اسد آباد

نوین اعتماد

750

29/8/91

2

4

09183370133

35

علیخانی

علیخانی

سطر

محور سنقر به سطر

پارس کمپرسور

500

29/11/91

2

4

09188374528

09188374002

36

قربانی برناج

قربانی

برناج

سنقر آباد بیستون

پارس کمپرسور

1000

18/3/91

3

6

09183570545

37

قربانی کوزران

غفار زهره

کوزران

ورودی شهر کوزران

کمپرسور سازی تبریز

750

09/01/93

2

4

09185604118

38

اسفندیار اسکندری 

اسکندری

اسلام آباد

جنب روستای بدره ای

کمپرسور سازی تبریز

1000

09/04/93

2

4

09188319870

39

کامرانی جوانرود

کامرانی

جوانرود

خروجی جوانرود بسمت دشت حر

تامکار گاز

750

01/02/94

2

4

09188397257

40

امیریان

امیریان

کرمانشاه

میدان امام خمینی

پارس کمپرسور

1000

غیر فعال

3

6

09186865829

مجموع

97

194